Jeseň – to pravé obdobie pre výber záhradného altánku. Ako na to?

Máte vlastnú záhradku a premýšľate, že vám na nej túto sezónu niečo chýbalo? Možno je to práve záhradný altánok. Je skvelým riešením, ako si naplno vychutnať voľný čas v záhrade a zároveň aj pomocníkom pri záhradných prácach. Ak zvažujete, že si záhadný altánok zaobstaráte aj vy, nečakajte dlho, jeseň je ideálnym obdobím na jeho výber.

altanok


Dni sú počas jesene, a najmä teraz, keď prichádza babie leto, ešte pomerne teplé a suché a tak ponúkajú dobré podmienky na to, aby ste sa mohli na vašej záhrade zdržiavať ešte stále dlhšie. Jesenné záhradné práce si však môžete spríjemniť aj relaxom na mieste, na ktorom sa budete cítiť maximálne príjemne. Takýmto miestom môže byť práve záhradný altánok. Jeseň ponúka dobré podmienky na jeho montáž a stále si ešte budete môcť vychutnať istý čas vo svojom novom záhradnom kráľovstve.

Ako si vybrať záhradný altánok?

Altánok môžeme definovať ako záhradnú stavbu, ktorá je buď otvorená alebo polootvorená. Avšak záhradný altánok neslúži len ako estetický prvok v záhrade, ale je miestom, kde si môžete užívať spoločné chvíle s rodinou či priateľmi. Altánok vás taktiež ochráni pred zlým počasím či dokonca môže slúžiť aj ako prístrešok pre vaše zaparkované auto. Na aké základné znaky sa zamerať, keď si chcete vybrať záhradný altánok?

Vyberte mu vhodné miesto

Ešte pred tým, než si vyberiete samotný záhradný altánok, mali by ste zvážiť, kam ho vo vašej záhrade umiestnite. Záhradný altánok je vo všeobecnosti dominantnou stavbou záhrady, preto by ste si jeho polohu mali poriadne premyslieť. Najvhodnejšie miesto je také, ktoré vám poskytne výhľad na záhradu a zároveň aj isté súkromie. Samozrejme, myslite aj na priestorovú dispozíciu vašej záhrady a estetické hľadisko. Ak máte na záhrade jazierko, veľmi pekne pri ňom altánok vynikne.

Vyberte si materiál vhodný pre vás

Najčastejším materiálom pre záhradný altánok býva drevo, no nemusí to byť podmienka. Avšak drevo je zo všetkých materiálov najobľúbenejším, pretože dokonale zapadá do prírodného prostredia záhrad. Drevo zároveň pôsobí romanticky a veľmi dobre sa kombinuje s inými materiálmi. Netreba však zabúdať, že drevo si vyžaduje aj patričnú starostlivosť. Úsilie, ktoré vynaložíte do údržby záhradného altánku sa vám však potom vráti v podobe krásneho altánku s dlhou životnosťou a ochranou pred škodcami. Okrem drevených altánkov nájdete aj kovové či plastové, alebo aj v kombinácii viacerých materiálov. Výber materiálu sa taktiež odvíja aj od účelu, na ktorý budete chcieť altánok využívať.

Nezabúdajte ani na strechu

Ak si vyberáte záhradný altánok, určite sa zamerajte aj na jeho zastrešenie. Strecha je akousi korunou altánku. No nie je len estetickou ozdobou, ale plní dôležitú praktickú funkciu – chráni altánok pred zlým počasím či nepriaznivými poveternostnými podmienkami. V niektorých prípadoch nájdete aj altánky s otvorenou strechou, no v tomto prípade vás pred zlým počasím neochránia. Strechy altánkov nájdete v rôznych prevedeniach či tvaroch – napríklad vyberať si môžete spomedzi kupolových, šindľových či doskových striech. Dajte si záležať na tom, aby mal altánok kvalitnú strechu, ktorá sa vyznačuje dlhou trvácnosťou.

Otvorený či polootvorený altánok?

Altánok, respektíve jeho tvar nemusí byť vždy len obdĺžnikový či štvorcový. Tieto typy sú síce najčastejšími prevedeniami, no zvoliť môžete aj altánok v tvare osemuholníka či kruhu. Bočné steny záhradného altánku môžu byť otvorené alebo polootvorené, teda dve steny sú uzatvorené a dve otvorené. V tomto prípade má altánok tú výhodu, že chráni pred vetrom. Vybrať si môžete dokonca aj materiál, z ktorého budú bočné steny vyrobené, či už je to sklo alebo drevo. Poprípade si z uzatvorených bočných stien altánku môžete vyrobiť vertikálnu záhradku, kde si vysadíte rôzne rastliny či kvety.


Ak stále premýšľate nad záhradným altánkom, teraz na jeseň je ideálne obdobie, kedy sa do jeho výberu pustiť. Premyslite si, kam ho umiestnite, aký materiál sa vám páči, dajte pozor aj na prevedenie strechy či bočných stien. Vyberte si tak, aby záhradný altánok spĺňal vaše požiadavky a preferencie. A potom si už len užívajte pokojné chvíle vo vašom novom záhradnom kráľovstve.