6 miest v Anglicku, ktoré poznáte z filmov

V Anglicku sa produkční filmov či seriálov asi nemusia veľmi namáhať. Na každom rohu je vhodná fotogenická lokácia. Kvôli krásnej prírode, oceánu a dramatickým skalám sa chodí do Škótska, Chorvátska, Talianska alebo Írska, kriminálky a akčné trháky sú zasa skvelé vo veľkých anglických mestách.

Glboe


Heathrow airport

Najvyťaženejšie letisko v Európe - Heathrow je cieľom väčšiny návštevníkov Londýna. Či už idete na výlet, jazykový pobyt alebo za prácou, je veľká pravdepodobnosť, že pristanete práve tam. Letisko Heathrow si vybrali filmári aj pre dojímavé záverečné scény filmu Láska nebeská (v origináli Love Actually). Autentické privítania sa točili celý týždeň a autori si od ľudí pýtali povolenia na použitie vo filme.


Globe Theatre

Ak ste v Anglicku na jazykovom pobyte, určite nesmiete vynechať miesto, kde tvoril a hral “otec” anglického jazyka, majster v slovných zvratoch, ktorý toho napísal toľko, že sa tomu ťažko dá uveriť - William Shakespeare. Jeho Globe Theatre ktoré nájdete vedľa známeho múzea Tate Modern, sa stalo kulisou filmu Zamilovaný Shakespeare. Čo môže byť pre filmárov lepšie ako replika miesta, ktoré vyzerá rovnako ako pred tristo rokmi, a nemusí sa po ukončení natáčania zbúrať.


Warner Bros Studio

Nezbúrali ale ani kulisy k filmom o Harrym Potterovi. Štúdiá Warner Bros, vzdialené asi hodinu cesty z centra Londýna si užije každý milovník tohto kultového knižného a filmového hrdinu. Môžete sa ocitnúť na nástupišti deväť a trištvrte, dať si ďatelinové pivo a vyskúšať si aké by to bolo študovať na Rokforte (hoci len na krátky jazykový pobyt), Na návštevu si treba vyhradiť aspoň 3-4 hodiny. Pár miest ale nájdete aj priamo v Londýne. Napríklad železničnú stanicu King's Cross, alebo rúcajúci sa Millenium Bridge s Katedrálou svätého Pavla v pozadí.


Florin Court

Tú budovu ste už určite videli ale neviete kde. Mimoriadna stavba v štýle art deco sa stala domovom pre postavu vo filmoch o slávnom belgickom detektívovi Herculovi Poirotovi. Tam sa volá Whiteheaven Mansions a objavuje sa vo väčšine dielov s charizmatickým Davidom Suchetom v hlavnej úlohe. Stojí od roku 1936 a počas potuliek Londýnom ju určite nájdete.

Londoyn


Notting Hill

Film, ktorý dostal aj názov podľa miesta, kde sa odohráva. Čarovné farebné domčeky v radovej zástavbe sa vám určite vybavia hneď, keď si spomeniete na krásnu americkú herečku (Juliu Roberts) a nemotorného romantika (Hugha Granta). V tejto londýnskej štvrti sa nachádza kníhkupectvo, park i kaviareň, ktoré uvidíte vo filme a návšteva vás nebude stáť ani libru.


Londýn

Nielen Londýn, nielen Anglicko, ale celý svet môžete navštíviť vďaka ďalšiemu hrdinovi z kníh a filmov - Jamesovi Bondovi. Po zhliadnutí každej “Bondovky” má divák chuť vyraziť aspoň na krátky pobyt kdekoľvek sa agent 007 objaví. V tej poslednej ste mohli vidieť napríklad monumentálny palác Blenheim, kde sa narodil Winston Churchill.Skúste využiť každú cestu do Anglicka na spoznávanie zaujímavých miest, nielen hlavných múzeí a palácov z turistických sprievodcov. Len tak sa prejsť po Notting Hille, zájsť na trh Portobello či navštíviť Shakespearove divadlo môže oživiť každý pracovný či jazykový pobyt.

A nabudúce môžete ísť pre zmenu napríklad po stopách hudobníkov.